אחת ולתמיד: כל האמת על קידום אתרי וויקס 

שיפורי SEO במערכת של WIX

אי אפשר לקדם אתרי וויקס!  כך נשמעו ועדיין נשמעים לא מעט אנשי SEO (כולל אני).  אבל, למען האמת צריך להגיד שמשהו טוב קורה ב- WIX, בדגש על כל ההתאמה שלהם לקידום טוב יותר במנועי חיפוש ובדגש על גוגל.

נכון, זה עדיין לא מושלם וההמלצה שלי עדיין תהיה בדר"כ לבחור בקוד פתוח (וורדפרס) ולא בקוד סגור (WIX), אבל אם בעבר הייתי מעביר כל לקוח על אתר WIX באופן אוטומטי לוורדפרס, היום אני כבר זורם ומקדם אתרי WIX.

 

כלים שיעזרו לקדם אתרי WIX בגוגל:

במהלך השנתיים האחרונות הצוות הטכני של WIX הגדיל באופן משמעותי את יכולות ה- SEO של WIX וזה זמן טוב לרכז כאן כמה מהשדרוגים האחרונים:

Robots.txt

קובץ רובוטס הוא אחד הקבצים החשובים, לפיו מנוע החיפוש יודע אילו דפים ואזורים באתר אסור לו לסרוק.  כיום WIX יוצרת אוטומטית לכל אתר קובץ רובוטס ומאפשרת לערוך אותו ולהוסיף בוטים נוספים שתרצו לחסום מסריקה של אזורים ודפים באתר.

SSR

אחת הבעיות הגדולות והעיקריות של WIX בתחילת דרכה, הייתה חוסר היכולת של גוגל לקרוא באופן תקין את התוכן (תגיות התוכן והקישורים) באתר.  כיום, WIX משתמשת ברינדור צד שרת  (Server side rendering), מה שמאפשר לגוגל ולבוטים אחרים לסרוק ולאנדקס את אתרי WIX ללא בעיה.

אימות מיידי ואוטומטי ב- Search console

WIX מבצעת אימות דומיין בסרץ' קונסול ומגישה באופן דינמי מפת אתר XML עם עדכון של הדפים השונים שנוספו לאתר.  למיטב ידיעתי, נכון למועד כתיבת מאמר זה אין עדיין אפשרות לייצר מפת אתר XML לוידאו, אך זה גם יגיע בקרוב.

קנוניקלים והפניות 301

וויקס מוסיפה אוטומטית תגיות קנוניקל לכל דף.   ניתן לשנות / להוסיף תגיות קנוניקל לדפים השונים.    מבחינת הפניות 301, מדובר בהפניות שנדרשות כאשר יש שינוי בכתובות ה- URL של דפים באתר (בעיקר כשעוברים לאתר חדש).  כיום WIX מאפשרת לבצע הפניה למספר כתובות URL (ללא צורך בהזנה ידנית של כל הפניה). ניתן גם להעלות קובץ CSV (עד 500 כתובות URL) ולהפנות את כולם בפעם אחת.

תבניות SEO – עריכה רוחבית של כותרות דפים

עוד סוגיה כואבת ש- WIX טיפלו בה.  בעבר, אם הייתי רוצה להגדיר באופן רוחבי מבנה לכותרות דפים באתר (למשל מבנה לכל דפי המוצר באתר או לכל דפי האירועים באתר), הייתי צריך להזין ידנית דף אחר דף.  ובגלל שלא בא לי להיות תאילנדי, העדפתי לעבוד עם אתרים אחרים.   כיום WIX מאפשרת לייצר תבנית רוחבית לפי סוגי עמודים באתר ומקלה מאוד על התהליך.

SEO1.png
SEO2.png

קידום אתר עם מספר שפות

במידה ויש לכם אתר עם מספר שפות, WIX מוסיפה לדפים תגיות SEO מתאימות לעדכן על השפות השונות (תגיות hreflang).   בכל הקשור למבנה האתר, WIX מאפשרת להקים סאב דומיין ייעודי לכל שפה.  מדובר בפתרון טוב, אם כי לטעמי, פתרון טוב יותר יהיה לאפשר שילוב שפות באתר על גבי תיקיות ולא על גבי סאב דומיין.

התאמה למובייל ומהירות אתר:

שני נושאים מאוד חמים בגוגל, לקראת עדכון המהירות שצפוי להיכנס בחודש מאי 2021 ובהמשך ישיר לשינוי האינדקס בגוגל – Mobile first.

כל אתרי WIX מותאמים למובייל, אך לא כל אתרי WIX רספונסיביים.  וויקס נחשבים לאתרים אדפטיביים, כאלה שמתאימים לרזולוציות שונות.  כיום WIX מאפשר מצד אחד לייצר עמודי AMP בבלוג (Accelerated mobile pages) ובשנתיים האחרונות גם השיקה את Editor x שמאפשר ליצור אתרים רספונסיביים. 

מבחינת זמני טעינה, מדובר בנקודה כואבת באתרי WIX, אם כי גם כאן מרגישים שיפור בשנה האחרונה.  כחלק מהשיפורים WIX היום עושה אופטימיזציה לכל תמונה שעולה לאתר כך שלא תהיה "כבדה" מדי.

Structured data:

אחד השינויים המעניינים בתוצאות החיפוש בגוגל בשנים האחרונות, הוא תוצאות עשירות במידע. אנחנו רואים את זה בלא מעט אתרים כמו: אירועים, הופעות, טיסות, מוצרים, מתכונים ועוד.  ניתן להוסיף כיום לכל אתר וויקס סכמות בפורמט JSON-LD באמצעות הכלי הייעודי של וויקס לנתונים מובנים.

לסיכום:

WIX התקדמה מאוד בשנים האחרונות ובהחלט ניכר ש- SEO הפך להיות מאמץ חשוב מאוד שלא מעט משאבים מופנים אליו.  קידום אתר מחייב אותנו באופן קבוע לכתוב מאמרים וליצור קישורים לאתר, אבל עכשיו יש גם יכולות טובות יותר לעשות אופטימיזציה לכל אתר וזה משהו שבהחלט ישפר את דירוגי האתרים שבנויים ב- WIX.

יש עוד דרך ארוכה, אבל בהחלט נראה שיש כיוון חיובי יותר בכל הקשור ל- SEO באתרי וויקס.